SVÄTENIE JARI – UŽ SA TO ZAČÍNA!

Čo bude v sobotu v Bratislave? A čo inde?

Zdravím.

Mám otázku ohľadom obradu svätenia jary 19.3. v BA. Najdôležitejšie
je, že či vôbec bude – z hlavnej stránky totiž zmizla informácia o
ňom…
Ak áno, tak kedy orientačne by mali oslavy skončiť, prípadne ich
hlavná časť – zišlo by sa mi vedieť kvôli doprave a nechcem opäť
odchádzať uprostred najlepšieho…

Vďaka
Hromoslav

morena_ba.jpg

Ahoj, Hromoslav, prikladáme ako odpoveď tebe i iným tento článoček:

Vyzerá to tak, že o svätenie jari je záujem. Dnes sa vracia na stránku. Bolo by ale dobré, aby ste letáčiky o stretnutí vyvesili, hlavne v Bratislave, na miesta, kde ich môžu vidieť živí ľudia.

AKÝ BUDE SOBOTNÝ VEČER V BRATISLAVE?

To ešte uvidíme. No ale približne: O piatej večer sa začínajú hovory o pôvode sviatku, o jeho podobách a o časoch vynášania Moreny. Kým bolo vynášanie Moreny len dedinským zvykom, ktorý sa nepodarilo potlačiť, šlo sa podľa gregoriánskeho kalendára a vynášala sa na Smrtnú nedeľu, teda dva týždne pred veľkonočnými sviatkami. V dobách folklóru (od polovice dvadsiateho storočia) sa začali oslavy jari diať aj v čase rovnodennosti a blízkych časoch. Dnes, v dobe obrody, si môžeme zvoliť čas tohto obradu, keďže tak, či tak, uskutočňuje sa v rôznych časoch. A o tom, podľa čoho si môžeme vybrať, bude Žiarislav hovoriť. Toto stretnutie je, pravda, v čase blízkom jarnej rovnodennosti.

Obrad je skutočný vtedy, keď sa doň zapoja všetci. Preto sa niektorí stretneme v čajovni už hodinu pred piatou (o šestnástej), aby sme začali s prípravou sochy. Je to hlavne úlohou dievčat, ale ak pomôžu aj ostatní, je to dobré. Preto je dobré, aby každý, kto môže, niečim prispel. Napríklad pri jazere, či inde sú chuchvalce zoschnutých tráv. Tie natrháme rukou a prinesieme ich na prípravné miesto. Potom – niekto priniesol konopné šnúry, niekto, aha, staré látky – prírodné (nie umelé) a – kto má ihlu a niť? Takže sa dohodneme, zapájame, nech je to kdekoľvek, toto je hlavne úlohou domácich. V tomto prípade Bratislavčanov a tam žijúcich ľudkov. Nečakajme, že sa ktosi iný o všetko postará, skúsme pracovať spoločne. No a keď dorozprávame , dospievame a nebude nám dosť, sadneme na kone, alebo na plechové tátoše a to okolo siedmej a o pol ôsmej odstrojíme kone pri Srncovi (tak nejako sa volá ten hostinec pri malom parkovisku, kde ešte stále nelejú do rohov medovinu, takže tam nepôjdeme). Odtiaľ pôjdeme k Dunaju, duniac a ďobajúc na doby, hvízdajúc pri hvozde a pískajúc na píšťaly a spievajúc tie obradné piesne, čo sme sa naučili v Ľalii, lebo sme tam boli, hm, to áno, to veruže áno.

A asi aj iné piesne. No takto by sme sa mali neskrývane presunúť na sútok, kde, hej veru, isteže bude veľká vec. Tam obrad zavŕšime. Potom môžeme ísť naspäť po prúde ku koňom, ale od nich viac k Dunaju – do lužného lesa. V luhu zvykneme obradne zapáliť ohník. Tam zaspievame a povieme to, čo sme inde nepovedali. Tam tiež bude možnosť, aby sme sa vyjadrili k nášmu dianiu. Tam sa zvykneme zdržať tak do polnoci a viacerí tam zvykli aj prespať. Keďže môžeme zvariť spoločný kotol s odvarom, prineste si hrnčeky. Inak – každý sa stará o svoju výbavu. Vedomejší robia aj niečo pre celok. No a kto ak niekto prinesie obradný koláč, slávnostne ho obetujeme v duchu jarného dychu Vesny, ktorá sa už nemôže dočkať. No, aj keby sa na chvíľu ochladilo, jar už spúšťa jarú živu aj v našich žilkách.

Tak by to mohlo byť. Aby sme sa vyhli civilizačným stretom, pripomeňme si ešte ľudové koreňoslovie týkajúce sa obradovej časomiery: hodina je čas, ktorý je hodný (sa hodí) a minúta je čas, ktorý sa minie. Sekunda je čas, ktorý sekne. Takže – prídte včas. Živa na Cestu!

A ČO V INÝCH MESTÁCH A MIESTACH KRAJINY?

Súrodenci, Duch dýcha na každom kúsku Matky Zeme, záleží na nás, či ho vnímame. Ak sa inde zídu aj inde skupinky ľudí a urobí jarné stretnutie, je to len dobre. Aj obrad je dobrý, ak je dobrý. Na našej stránke nájdete články o vítaní jari a v prípade potreby sa môžete ozvať. Privítajme túto jar s mocnými piesňami, aby vliala sviežu krv do našich žíl, aby v našich srdciach rozkvitla obroda. Vyhodíme nové puky, nové kvety, nech rozkvitajú naše krajiny, nech rozkvitajú naše duše.

Súrodenci, chvála.

Žiarislav

staršie články: 
článok Vitalita: Vitaj, Vesna!

článokSvatenie jari na Devíne (rituál v Bratislave, 2007)

 

TERAZ pozývame na:

 

so 19.3.11 – SVäTENIE JARI – Bratislava – Čajovňa Biela ľalia 

ŽIARISLAV – 17:00 – HOVORY o jarných slovanských sviatkoch (Fašiangy,Svätenie jari, Turíce, Na Ducha…)a ich mystike. PIESNE, s ktorými sa dá zaspievať.

19:30 – Splnové vynesenie MORENY na sútoku Dunaja a Moravy na Devíne.

Prinesie aj objednané a neobjednané koncovky, píšťaly a bubny z obnovenej dielne.

plagát na vyvesenieTU

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-svatenie-jari-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.