Čo nám hovorí pandémia?

Pandémia coronavíru vzbudzuje u mnohých paniku a hrôzu. Áno, treba sa chrániť a snažiť sa zamedziť šíreniu  nákazy.  Ako sme písali krátko po objavení sa nákazy na našom území (https://www.ziarislav.sk/zmenil-sa-virus-aj-my-sa-zmenime/), epidémia je najnebezpečnejšia v období masívnejšieho prepuknutia, keď v ohniskách nákazy nemocní preplnia zdravotnícke zariadenia.

ČO HOVORIA ČÍSLA?

V najpostihnutejšej európskej krajine – v Taliansku – zomrelo do minulého víkendu na túto nákazu podľa dostupných správ 3 405 osôb. Každá smrť je samozrejme smutná vec. Vzhľadom na počet Talianov, ktorých je vyše 60 miliónov, umrel v tomto štáte jeden človek z vyše 17 tisíc 700 ľudí. To je ako jeden človek z menšieho (štatisticky skôr stredne veľkého) slovenského mesta. Pravdaže, vírus sa nešíril rovnomerne, ale i tak už pri tomto zbežnom výpočte je zjavné, že pri dodržiavaní základných opatrení by sme nemali podliehať panike. V Číne sa vírus prejavil vzhľadom na veľkosť krajiny ešte nerovnomernejšie. Napriek tomu, ak vezmeme do úvahy, že Číňanov je do jeden a pol miliardy (teda v Číne), tak 1 400 000 000 (obyvateľov Číny) : 2715 (zaznamenaných mŕtvych na tento vírus) = 515 654. Na toľko obyvateľov Číny  pripadá jeden, kto to neprežil, umrel jeden z pol milióna.  Teda – štatisticky vzaté – z hľadiska celej Číny by to bolo ako jeden mŕtvy na celú Bratislavu aj s okolitými mestečkami. Pravdaže, v miestach nákazy to bolo hustejšie, inde redšie, ale i tak je jasné, že zachovanie zdravého rozumu je na mieste. Zvlášť keď vieme, že v Číne, ak sú správy pravdivé, je šírenie víru takmer zastavené.

Tento vírus nie je zďaleka tak nebezpečný svojimi priamymi následkami, ako druhotnými dôsledkami, ktoré sprevádzajú šírenie zamedzujúce bezpečnostné opatrenia. Samozrejme, že je otázkou času, kedy sa začnú viac prejavovať hospodárske následky. Napríklad počet smrteľných dopravných nehôd je v Európe rozhodne výrazne vyšší, ako počet obetí coronavíru. Avšak – dopravné nehody nemajú také hospodárske následky. Ich príčiny sú pomerne známe, sme na nich akosi navyknutí. Dokonca aj násilie na živote spôsobené priamo ľuďmi nie je menej časté. Ale strach z niečoho neznámeho – z neznámej nemoci –  je samozrejme väčší. A – treba uznať – že je to pochopiteľné. Epidémia, či už pandémia, alebo miestna nákaza, môže vyvolať ďalšie udalosti.

Čo vlastne môžeme urobiť pre to, aby sme všetko lepšie zvládali?…

Celý článok čítajte TU

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/co-nam-hovori-pandemia

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.