«

»

sep 13 2016

Print this Článok

Dožinková VATRA 2016 – svedectvo jednej čarovnej noci

…..ja som z Oravy a priniesla som slivky a orechy a syr od našich kôz a bola som pri príprave hodovného stola,….my sme od Pezinka a priniesli sme hrozno a mok a koláče a tekvice a paradajky a pomohli sme s prístreškom,…. ja som od Žiaru a priniesla som chlieb a bylinky a mohla som sa podieľať na príprave obradných spevov,….. a priniesol som figy z našej záhrady,… nátierku,….jablká, …tekvice… a pečivo….

V kruhu bytostí, za svitu mesačného splnu a srpňovej dožinkovej vatry sa ozýva od každého, čo prišiel  – meno, odkiaľ je, čo doniesol na hodovný stôl a čím prispel k našej spoločnej oslave – kruh veľký a bohatý, nemožno všetko zjesť za jeden večer,… štedrosť a radosť z dobre vykonanej práce – tej celoročnej ale aj tej prípravnej dožinkovej. Na tomto podujatí bolo v sobotu okolo šesťdesiat gazdovských hosťov.stol4

Toho roku sme Vatru poňali trochu ináč, ako po minulé roky, kedy bola skôr festivalom novodrevnej hudby a slova.  7. ročník nášho festivalu sme chceli uchopiť inak, chceli sme osláviť  skutočnú podstatu nášho tradičného letného stretnutia: dary Matky Zeme, čistotu živy z nej plynúcu, opravdivosť žitia v lone prírody, silu napojenia na Ducha a súznenie s bytosťami podobne zmýšľajúcimi.

stol1Tento rok sme totiž na Medzi vynaložili veľa našich síl na obrobenie širšej pôdy a teda sme aj viacej vypestovali a od jari sa môžeme živiť čistými plodmi. Je to pre nás ako zázrak a stále cítime vďaku a uvedomujeme si, že to nie je také jednoduché si vypestovať potravu na celoročné živobytie.

Človek, ktorý si môže zaobstarať potraviny v obchode, si toto zväčša neuvedomuje, lebo v obchodoch je stále jedla dosť a zdá sa, že je to jednoduché ho vyrobiť. Ale opak je pravdou – nie je to také ľahké a stojí to veľa síl a preliateho potu. Ale stojí to za to.

A tak sme pripravili dožinkovú slávnosť, ktorá bola súčasťou a zavŕšením našich pestovateľských snáh. A prišli aj ľudia podobne prežívajúci a cítiaci. Bolo ich o niečo menej ako po minulé roky, keď bol festival skôr hudobný, ale o to to bola väčšia sila – na hodovný stôl každý niečo doniesol, zo svojich výpestkov a výrobkov. Aj šikovných ľudí, čo niečo vyrábajú, prišlo dosť a ponúkli svoje výrobky a tak dlhočizný, pätnásťmetrový  stôl, k tejto príležitosti vyrobený, sa zaplnil. A ešte sa nevmestilo všetko.

Celé dožinkové sústredenie bolo prípravou na túto slávnosť a prebiehalo v duchu spevov, hovorov, obradov a spoločných činností – príprava koláča, príprava venca, príprava prístrešku a stolov, príprava spoločného jedla.

veniec2Ono sa povie – urob dožinkový veniec, ale taký veniec – to je celá veda. O tom by Pavlína z Čiech mohla niečo porozprávať. A nie len ona ho robila. Taký dožinkový veniec má svoje zvláštnosti – musí byť veľký, a musí byť kruhový a taktiež svargový do štyroch strán a pekne ozdobený kvetmi a plodmi… A tak sa dievčiny vypytovali a snažili a nakoniec aj dvojzrnku, čo tu vyrástla, do nej dali a veniec bol na svete – čisto z prírodného materiálu, žiadne drôty a mašle – konopný povrázok a príroda. A keď ho robili ešte si krásne zanôtili.

A ten obradný koláč? To ako bol urobený taký veľký? No na dožinky musí byť predsa velikánsky, aby dobre poslúžil v obrade koláča. Janka sa zhostila úlohy urobiť koláč – pravda, pec sa ešte nepodarilo dokončiť a tak sme vymysleli koláč – plackáč. Z cesta na placky. Len sme zase nemali dosť veľkú platňu na pečenie a tak Žiarislav vymyslel – nech je dvojvrstevný, do tvaru štvorramennej svargy. A bol – urobili sme si strih z papiera, vlastne dva – jeden na spodné a druhý na vrchné poschodie. V priemere mal nakoniec 68 cm – to už je riadne kolo. A tiež bol čisto z domácich surovín – domáca pšeničná a ražná múka z Kolíňan, jablká a ovocné nátierky z Medze, slivky a  orechy doniesla Hanka a lekváre sa tu zišli z viacerých kútov. Mňam…kolac

Za súmraku sme sa zišli na východnej plošinke, kde muži pripravili vatru, prístrešok – keby pršalo a hodovný stôl a mohli sa začať obrady, ktoré viedol Žiarislav. Vzdali sme spoločne chválu a vďaku Matke Zemi, ktorá nás všetkých živí, štyrom živlom, ktoré sú všade okolo nás i v nás, Všeduchovi za všeobjímajúcu priazeň, predkom za to, že tu môžeme byť a hospodáriť, Slnku za svetlo, teplo a živu,… bolo to silné, lebo každý bol súčasťou a činiteľom obradu, lebo každý sa podieľal svojou časťou na príprave.vkruhu3

Po obrade „Vidíte ma spoza tohto koláča…“ nás obradník vyzval k hodovnému stolu – každý už hladný po celodennom pôste vychutnával všakovaké dobroty s láskou pripravené, v čistote vypestované.

A potom sa oslavovalo – zahral Žiarislav, Dominik N3O a Vejan, zaspievala Kvetana Svetlana, striedali sa, hrali spolu, bez elektriky a aparatúry a všetci spievali a tancovali a spoločne nám bolo dobre.

Splnová noc sa pomaly menila na ligotavé ráno.

Boli to silné dožinky. Chvála za dary z čistého zdroje, chvála aj bytostiam, cez ktoré prišli.

veci-predaj stol6 stol5 stol3 stol2veniec4snímky: Ladomíra

Podobné články

Dožinková Vatra 18 sobota 25.8.18 do nedele 26.8.18 Pozývajú ŽIARISLAV a priatelia Príjemné priateľské stretnutie pod splnovým mesiacom s obradom otvorenia hodo...
Žiarislav: Chýba nám úcta a sebaúcta Pred týždňom bol nad Poliankami 20. celoslovenský veľký Letný Slnovrat, ktorý navštevujú stovky ľudí. To nie je dôležité, ktorý. Človek uskutočňov...
Postrižiny malého vrchára Od septembra človek brával  malého vrchára raz za jeden - dva týždne na cesty, hlavne na miesto horského vzdelávania, kde pracujeme na budovaní prírod...

Permanent link to this article: https://www.rodnacesta.sk/dozinkova-vatra-2016-svedectvo-jednej-carovnej-noci

2 comments

 1. Mária Božidara Kováčová

  Vatra
  Prázdniny končili.Akcie tri v jeden víkend ,len sa rozhodnúť.Tak teda ideme na Vatru.
  Vatra sa koná pravidelne na stredisku Na medzi na gazdovskej lúke pod lesom v horách u Žiarislava.
  Celé detstvo počúvaš jak to bulo na vatre na dzedzine,ale jak rošneš,už še na vatru nechodzi. Tu je možnosť i chuť i dobrý čas,to značí u nás pekná chvíľa.
  Od skorého rána v hore zo psom,aby vidržal,tak riadny pochod,kým budeme preč ,ostáva doma.Prešli sme huru a už som neznala či zvonili štvarti raz abo šesti.
  Domu sme prišli o pul,dvacec minut ku vlaku,zaš sme scihli kupic listki a už bul železní kuň pristaveni.
  Cesta južnou trasou je výnimočná, chodievame ňou občas.Tu vidíš ešte pasúce sa stáda,Kras a za jaskyniami začínajú úrodné polia. Na stredisko Na medzi sa nevodia zvieratá.Gazdovstvo je tak chránené pred možným prenosom zo zvera na zver. V Kokave vystúpime s vláčika a ďalej pešo.Chodíme tak vždy.Je to asi 4km prechádzka po asfaltke.Potom dávaj do potoka. Rúnovi potok neobíď.Ľahnúť bez šiat do vodného toku s rozpustenými vlasmi a nechať sa chvíľu niesť po ležiačky dole prúdom….Na pokoju vyschnúť a pobrať sa do hory. Ideš hore a sa skloníš ,je tam prítmie,to dáš dole zrak jak zbadáš pohodu lesnú.Cestičku strážia drevený strážcovia,s očami,so srdcom…aj pramienok stretneš.Tu po chvíli zbadáš záhradu,aj dom.Strážny pes v horách je statočný a je veľký.On vie koho pustí….
  A tu grangotajú novorodenci a radostný krik starších detí sa nesie horou.Kúpu sa.
  Bytosti.Ľudze drahe.Pulen dvor,prístrešok,chatka i pristavené plošinky pre stany,i na hure už stany postavené.Gitarka,radostná,jemne,ladne,s radoscu, pocichučky docahuje strunky.Budú hrať.
  Ej aj spievať,ďakovať,stretať sa s radoscu, s úctu.Deťúrence milované kol ohníka .Ide pieseň dokola.Nie jedna,všetky .S radosťou.Všetci hráči,teda hudobníci hrali s radosťou.
  Vďaka za dary.Chvála.
  Oheň horel jak toto slunko. Hrejivý a láskavý v mieri.Tu spevy a tance a radosť,radosť sa stretnúť, i tu byť.
  Naša spoločná prvá vatra.V srdci uchováme,s láskou spomíname,pozdravujeme.
  Ďakujeme

  1. andrea kvasnicová

   krásne napísané, citlivo až slzy tiekli po tvári :). Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžte používať nasledujúce HTML tagy a vlastnosti: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>