Miroslav Švický

Pisateľove príspevky

Novoročka s pozdravom

Narodila sa nám – pri výmene časníkov – kalendárov – ovečka Novoročka. Aspoň tak ju nazvala Zornička. V pôvodnom duchovne nový kalendárny rok nie je nijakým sviatkom. Je to skôr doklad o nedokonalosti výpočtov kňazov, ktorí sa kedysi dosť výrazne odchýlili od Slnovratu, ktorý chceli pôvodne trafiť, či prekryť. Ak by bol v prírode v …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/novorocka-s-pozdravom

Keď hlina sa ohňom na kameň obráti

Na letných táboroch Na Medzi,, tohto roku aj na oddychovom, sme hnietili misky na vydymovanie. O obrad očisty voňavými zelinkami a živicami v rodnom duchu je čoraz väčší záujem a potrebujeme na to riad. Hrnčekov máme v stredisku dosť, ale prírodných kadidiel v krajine je stále nedostatok a mnohí si ich chcú uhnietiť sami. A …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/ked-hlina-sa-ohnom-na-kamen-obrati

Štvrťstoročie veľkých Slnovratov: berieme si svoje práva

25. celoslovenský Letný Slnovrat so zahraničnými účasťami znamená, že sme tu v prebudenej a vedomej rovine už najmenej štvrťstoročie. Najmenej preto, lebo je to práve 25 rokov, čo vydávame aj slovenský prírodný časník, kalendár s pôvodnými sviatkami a obnovenými našimi menami. My v tomto posvätnom jazyku slova nášho vyjadrujeme menami svoje Cesty na Matke Zemi, …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/stvrtstorocie-velkych-slnovratov-berieme-si-svoje-prava

Novordevný objav

  Píšťala vyrobená pred 20 rokmi – polená dvojačka. Keďže Žiarislav vynašiel tento druh dvojačky a odvtedy ho používame aj v skupine Bytosti a vyrábajú ju občas i iní výrobcovia, dal jej názov „polená“. Jej šesťdierková píšťala predstavuje približne polovicu dĺžky koncovky, teda je o stupnicu vyššie. Takáto dvojačka dáva dvojakú výhodu oproti ľudovej podobe, …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/novordevny-objav

Ako sme lovili a piekli ryby

S malými vrchármi na dobrodružnej výprave. Malý vrchár už nie je malý. Dorastá. Najmenší vrchár je malý vrchár. Rastie. Kým ten starší sa vyhýba mäsu, ten mladší nie. Ale obaja jedia občas ryby. A tak si človek povedal, že keď ich už jedia, bolo by načase, aby vedeli, ako sa ryby chytajú. Ako sa dajú upiecť …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/ako-sme-lovili-a-piekli-ryby

Vedomecké tábory na Medzi v tomto lete

Vedomecké tábory na Medzi v tomto lete budú. Chvíľami človek aj uvažoval, či naša obroda má dostatočnú silu a či výsledky pôsobenia sú úmerné vynaloženej sile. Či riziká stoja za to, či prínos pre našu cestu je dostatočný. Nakoniec sa rozhodol, že bude pokračovať v tejto činnosti. Nech žihľava rastie na hnoji, my tak či …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/vedomecke-tabory-na-medzi-v-tomto-lete

Vojna včiel a mravcov

Mravce sú dravce a neraz sa stalo že človek ich spozoroval na včelích stojanoch. V jedinom zateplenom úli sa držali maličké červené mravčeky, ktoré včeliu rodinu napohľad nepoškodzovali, viac-menej sa na nej priživovali. Pred rokmi sa stalo, že na jeden zo stojanov vyliezli lesné mravce a zjavne lúpili niektoré úle. Vtedy ich človek zastavil zvláštnym vynálezom. Natrieť agátové …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/vojna-vciel-a-mravcov

Brezová šťava – jarný dar lesa

V brezovom poraste si vyberieme strom, ktorý vyzerá statne. Základ je úcta a preto v duchu strom požiadame o službu. Pred, alebo aj po odobratí časti šťavy uskutočníme chválu. Niektorí vedia buď kôru narežeme, alebo ľahšie ju navŕtame. Pisateľ niekedy navŕta tesne nad takým výrastkom, ktorý po úprave nožíkom slúži ako kvapadlo rovno do priviazanej …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/brezova-stava-jarny-dar-lesa

Veľké svätenie jari

Jarnou rovnodennosťou sa začínajú jarné sviatky. Od pradávna boli tieto sviatky rozmiestnené od marca do mája, pokiaľ hovoríme o severnom miernom pásme. Indoeurópske národy považovali za nástup Nového roka spravidla jar. Na juhu, napríklad na území starého Ríma, začínala jar skôr. Preto napríklad september je siedmy mesiac, október je ôsmy mesiac…, december desiaty, vieme, že septima …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/velke-svatenie-jari

Obidva na prežitie: Rozdiel medzi vudkraftom a gazdovskou obrodou.

Prežitie je stále v móde. Poznáme to z mnohých filmov. Pod rôznymi názvami, ktoré letia. Napríklad prírodnejší a peňažne nenáročný „survival“ či „buškraft“ alebo „vudkraft“  (prežitie či prírodná zručnosť), alebo snobskejší a kapitálom využitý „autdor“. Nájsť vodu, voľačo pod zub natrhať, vyhrabať, uloviť alebo ušmyknúť, dať si niečo na seba, vyrobiť si núdzové obydlie. Prežiť dni, týždne, možnože aj …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/obidva-na-prezitie-rozdiel-medzi-vudkraftom-a-gazdovskou-obrodou