Slnovrat 20 pri Krupine – lúka ako z rozprávky

Rodná cesta: V marci keď sa ťa po vypuknutí korona víru pýtali, kedy sa to v spoločnosti uvoľní, povedal si, že pred Letným Slnovratom. A to aj vo vysielači. Tiež stále odpovedáš, že Slnovrat bude. Bude ho možné navštíviť?

Žiarislav: Slnovrat bude, pokiaľ bude Zem a Slnko a slávenie Slnovratu bude, pokiaľ tu budeme my. Základom tohto obradu je vedomenie. Ak vedomenie vyslovíme, ak sme s tým javom v dobrom vzťahu, slávime. Keď slávime aj slovom, sme sloveni. Nie národnosťou, ale duchom. Keď vedomíme, sme vedomé bytosti. To nie je menej. Nemusíme sláviť, ak sme vedomí. Ale ak sme vedomí a aj zodpovední a spoločenskí, tak slávime. Povedáme vety, alebo piesne, vedomiac javy vesmírne. A uctiť si Zem, Slnko, našu cestu, obrazne i doslova – materskú – mliečnu dráhu, to je taký dobrozvyk. Mnohí hovoria o zlozvykoch. Áno, treba to chápať a vystríhať sa vecí nedobrých.  Hovorme my o dobrozvykoch. O čom hovoríme, to pestujeme.

Kde to bude?

V krásnom údolí. Človek to údolie objavil pred vyše rokom a aj hľadel na slnovrat tam. Vtedy nie, ale teraz áno nadišla dobrá chvíľa. Je to také údolie uprostred hôr, na štyri strany kopce, za hrebienkom potôčik, už sú tam aj studne vykopané. Je to pekné miesto v Krupinských vrchoch pre ľudí z celej krajiny i spoza kraja.

Pokračovanie článku TU

Zo Slnovratu r.19 – Jaro Pavliga

Viacej k Slávnosti Letného SLNOVRATU r. 20 TU

Trvalý odkaz: https://www.rodnacesta.sk/slnovrat-20-pri-krupine-luka-ako-z-rozpravky

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.