PREČO BEŽKY?

Podobne, ako na zber liečivých bylín, tak aj na prírodné, nenápadné pútnictvo, nenáročné na obsluhu a kapitál, nie sú žiadne reklamy. V zimnom období, keď je sneh, dá sa putovať na bežkách po lesných a poľných cestách, často aj mimo nich. Preto – ak už lyže, tak pisateľ navrhuje ľuďom prírodného vnímania zvážiť bežky. O bežeckom a „chodeckom“ lyžovaní už napísal viacero článkov, tento však nie je dobrodružný. Obsahuje 10 dôvodov, prečo je dobré – ak máme na to podmienky – zo zimných športov pre nepretekárov , teda pre bežných ľudí – vyzdvihnúť práve bežkovanie.

Výhody pohybu na bežkách:

  1. Je to najprirodzenejší spôsob lyžovania, chôdza a beh na lyžiach sa deje v súlade s prirodzenosťou pohybu ľudského tela.
  2. Bežkovanie súladne posilňuje telo, svalstvo a srdcovo-cievnu sústavu. Klasický pohyb na bežkách nepreťažuje niektoré svalové oblasti na úkor iných a nepreťažuje ani kĺby a šľachy, ako je to u mnohých druhov športov. Na bežkách sa vieme aj rozcvičiť, roztiahnuť (strečingovať) a posilňovať.
  3. Je to výrazne najbezpečnejší spôsob lyžovania nielen vďaka rovnomernému zaťaženiu tela, ale aj vďaka prírodným podmienkam a ďalším skutočnostiam.
  4. Bežecké lyžovanie je celkovo prírodné. (Na bežecké lyžovanie netreba vyrúbať kus lesa ako na zjazdovku). Nevyžaduje si v zásade spotrebu elektrickej energie. Bežecké lyžovanie neškodí prírode a neplaší lesnú zver.
  5. Bežecké lyžovanie môže byť súčasťou všeobecného vzdelávania. Umožňuje pozorovanie prírody – stôp zvierat, vzdelávacie vychádzky a iné zaujímavosti. Ľudia presúvajúci sa na bežkách začínajú inak, často citlivejšie a vedomejšie vnímať a spoznávať krajinu.
  6. Bežecké lyžovanie je slobodné – môžete si robiť na lesných cestách aj niekde inde stopy, sme obmedzovaní len snehom a vlastnými schopnosťami, ktoré rozvíjame. Na bežkách sa dá presúvať a cvičiť aj na slabom snehu a na mraze (zmrznutej tráve).
  7. Bežecké lyžovanie svojou prirodzenosťou, možnosťou splývania s krajinou, možnosťou plnšieho dýchania a vytrvalou podobou môže blahodarne vplývať na rozvoj vôľových vlastností a posilnenie a udržiavanie duševnej rovnováhy.
  8. Bežecké lyžovanie je najlacnejšie – nemusíte platiť za cestu a vlek. Výstroj je tiež výrazne lacnejšia, vklad do detí môže stačiť aj na tri roky, keď im zabezpečíme lyžiarky výrazne väčšie (na dve hrubé ponožky).
  9. Zvládnutie presunov a cvičení na bežkách nevylučuje iné lyžovania a športov, naopak – môže byť pre ne dobrou základňou.
  10. Ak naučíme deti presúvať sa na bežkách v ranom veku, napomáhame tak rovnomernému rozvoju ich tela, upevňovaniu zdravia, ako aj dobrým návykom, na ktoré budú môcť v budúcnosti nadviazať. S bežkovaním sa dá začať v akomkoľvek veku.

Bežky – pre deti – nové sa dajú kúpiť od 33 E. Čo nie je veľa.  Ak sa na to dieťa naučí, môže mu to byť na prospech po celý život. A samozrejme to môže pomôcť i dospelým. Bežky pre nešportovcov dnes majú „pod pätou“ šupiny a teda spravidla ich netreba voskovať, je to jednoduché.

Nehovoríme teda o pretekárskom „korčuľovaní“ na bežkách, ktoré si vyžaduje zvláštnu výstroj a zvlášť upravené trate, ale o bežnom bežeckom lyžovaní „v stope“, alebo aj bez pripravenej stopy. Pisateľ článku sa venoval kedysi rôznym druhom lyžovania, teraz sa však lyžuje len na bežkách, vlastne na „prechodkách“, čo sú zvláštne bežky (zvané tiež „kroskantry“) – kratšie, pevnejšie a zosilnené hranami, keďže v okolí sú strmé stráne a vrchy. Aj keď sa dnes otepľuje a snehu býva menej, ako kedysi, polovica Slovenska je hornatá a veľká časť obyvateľstva by mohla, ak už, využívať tento prírodnejší spôsob lyžovania. V prospech svojho zdravia a aj v prospech krajiny.

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/preco-bezky

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.