«

»

dec 21 2018

Print this Článok

Slnovrat je pravý obrad. Vianoce a Nový rok sú už len dozvuky.

Tohto roku niektorí hovorili, že Slnovrat nevychádza dobre, lebo je to tesne pred Vianocami a to už musia upratovať. No tak to sa kopli. To im zle vyšlo upratovanie. My nerobíme nejaký doplnkový sviatok k Vianociam. Slnovrat nie je dôsledkom Vianoc, ale Vianoce sú dôsledkom Slnovratu. To nie je tak, že my sa ideme zahrať na Slovenov a potom si doma otvoríme betlehemček a detičky budeme klamať, keď im potom  ako čerešničku po dvojtýždenných stresoch dáme  lesklé veci zo supermarketov s tým, že im ich priniesol Ježiško. Bohatého Ježiška… Ježiško bol bohatý? Ak bol, tak duchom, o jeho statkoch nič nevieme. A ak duchovné dary sú bohatstvo, tak aj teraz sa môžeš obohatiť, keď čítaš tieto slová.

Snímka – ŽS

Niekedy sa človek musí ponoriť do ľadovej vody, aby sa očistil od nepravdivých a falošných nánosov. Tie sa jednoducho nosia, na nich sa zarába, podstrkávajú vám zadarmo na háčiku návnadu a potom už len zaseknú a točia navijakom. V skutočnosti je to naozaj inak, ako sa tvária tí vychytení hlásnici. Tisíce, mnoho tisíc rokov naši predkovia oslavovali Slnovraty. Hmotným dôkazom sú na Slovensku osemtisícročné obrovské kruhové svätyne z mladšej doby kamennej, v archeológii známe ako lengyelské rondely. Ich brány boli smerované na slnečné a mesačné polohy. Ale to sú len najstaršie doložené slnečné časníky – kalendáre. Neznamená to, že by tu slnovraty neboli už pred tým. Slnovraty slávili Sloveni slobodne až do 9. Storočia. Potom tí dvaja Byzantínci pôvodné sviatky a koledy prevratovým zákonom zakázali. Lebo koledy boli obrady pôvodného ducha. Slnovratové koledy vydržali v zakázanej polohe až do rekatolizácie, keď ich niektorí kňazi pretextovali na ježiškovské. Dnes ježiškovské koledy nahrávajú hudobníci ako záruku bohatých ziskov. V období tantiémov môže byť taká ježiškovská koleda hotová zlatá baňa. Slnovratovú sme v rozhlase nepočuli.

Vypni si ten šedý hudobný čmud a keď nie si kresťan, neoháňaj sa Ježiškom. A keď si kresťan, drž sa Ježišovho učenia. Neklam deti že im mobil priniesol Ježiško, lebo „nebudeš krivo svedčiť“ – to je predsa lož, to je smrteľný hriech. V tom prešovskom rozhlase pozvali človeka hovoriť o Slnovrate, ale keď sa človek vyslovil proti klamaniu detí, redaktorka ukončila vysielanie po tom, čo vybrekla: „To im chcete zobrať Ježiška?“  Nie. Ty im ho berieš lebo ich klameš. Farizeji sa len válovov držať budú a kto jedná len z polohy výhod,  kto lipne na lesklých pozlátkach, klame širinu-marinu, kto nejde ku koreňu veci a hoci aj k podstate sviatkov, ten ani len netuší, čo je to Duch. Nenadávajte na politikov, keď klamete doma. Keby vás voliči posadili do snemu, klamali by ste naďalej. Strhnite to zo seba, hoďte  to tam do ohňa a vody, očistite sa  v pravde a budete oslobodení.

Čo tam leštíte tie okná, keď nie je vyčistená duša? Oči si treba najprv vyčistiť. Bez posvätnej vody by sme sa ani len nenarodili, je to náš rodný a očistný živel, tak olejme svoje telá. Voda studená ako horský jarok uľaví našej duši.
Oheň svetlodarný a svetodarný – aj ním vysvätíme svoje príbytky a očistíme telá. Zažneme živý oheň čistým spôsobom s pripomienkou Svorného a poslnku dymom zo zeliniek a živíc obídeme dom, či rodinný, či spoločenský. Haluzou dubovou v ohnisku ohorenou hospodár, obradník búši a praje zdaru, jak iskry padajú. Chvála pred spoločným  stolom, obrad kruhového koláča, či misy. A Voláme Roda – obchôdzka. Jak nám ich  preonačili koncom stredoveku, tak sme koledy aj vrátili späť – smerom k rodnému.

Áno, bolo treba vyčistiť dom, náš duchovný dom veľkoobčiny. S pravdou sa môžeme poľahky objať. Bez nej to nemá význam. S výčitkami v srdci a lžou v duchu by to bola len pretvárka. Vyčistime si vzťahy už pred Slnovratom. Buďme na ceste pravdivej, priblížme sa ku skutočnosti. A budeme bohatí v duchovnej obrode. To je ten pravý Slnovrat.

Dnes je Kračúň. A začínajúci sa Kračúňske sviatky. Zajtra je Slnovrat. Temnota ustúpi svetlu. A potom budú aj domáce oslavy, ďalší štedrý deň.

Štedrý deň je deň, keď zacítiš Ducha. To môže byť deň hociktorý. Nastane vtedy, keď si pripravená, keď si pripravený.

Áno, musíme zviesť ten boj, boj s preludmi a vidinami, umelými bludmi, ktoré nám podstrkávajú na každom kroku tí, čo žijú z nevedomstva iných, čo majú z nevedomstva výhody. Ale keď si udržíme svojho ducha, keď si udržíme svoju Cestu, zrazu zistíme, že to nie je boj, ale mier. Že ten virvar je len naoko. Ale v našom vnútri je jasná a istá cesta vedomá.  Až v podstate vecí je skutočný mier. Tie lesklé bublinky okolo – to je len pretvárka.

so 22.12. Slávnosť zimného Slnovratu – Svit – KD Podskalka

Zimný Slnovrat vyšiel presne na deň, keď nám v sobotu svitne vo Svite. Na 22. 12. r. 18. – to je prvý deň, keď je deň o niečo dlhší.

 

Podobné články

Ako neklamať deti Ježiškom: Naše prírodné Vianoce... Najmenší vrchár dostal pod stromček od brata karetkový opasok. A od tatu baranicu, či skôr kozolicu, lebo chcel mať takú, ako on. Aj tohto roku sme ...
DARČEKY POD STROMČEK JEŽIŠKO NENOSÍ Slnečné dary pre deti pod stromček bez klamania?Oddávna dávali ľudia obetiny pre duchovno, teda pre kultúru, pre spojenie so Všehomírom a s jeho silam...
Od Slnovratu po Nový rok, alebo – kto nám dá... Zemislav: Ahoj Žiarislav, poprosil by som ťa, či by si napísal, ako by sa dali svätiť Vianoce v pôvodnom prírodnom duchu, s odkazom na naše predkresťa...

Permanent link to this article: https://www.rodnacesta.sk/slnovrat-je-pravy-obrad-vianoce-a-novy-rok-su-uz-len-dozvuky

2 comments

  1. Mieroslav

    Dobe hovorí . Chvála.

  2. Marek

    Cestou som si pri pohľade na oblohu pomyslel: „Idem na Splnovrat!“. Tento rok to tak proste vyšlo…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžte používať nasledujúce HTML tagy a vlastnosti: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>